Sesja zdjęciowa cena

- czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o kosztach zdjęć u dobrego fotografa

Zastanawiasz się nad sesją zdjęciową, więc zaczynasz szukać ile może w ogóle kosztować i na jaką inwestycję musisz się przygotować. Czasem bywa tak, że cena sesji zdjęciowej jest dla Ciebie jedynym kryterium, na podstawie którego podejmujesz decyzje o wyborze fotografa w Gdańsku. To błąd, czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć dlaczego. Jeśli szukasz wyłącznie cennika – przejdź TUTAJ, ale uprzedzam, że stracisz dużo ciekawych informacji, które znajdują się w tym artykule. 

Cena sesji uzależniona jest od kilku kryteriów i chciałabym, żebyś wiedział/a, że jest to zupełnie naturalne. Tak jak przy kupnie auta jego finalna cena zależy od tego, czy wybierasz wersję podstawową, czy dodajesz dodatkowe bajery i niestandardowy kolor, który zawsze chodził Ci po głowie. Tak samo jest w przypadku ceny sesji zdjeciowej u dobrego fotografa. Każdy z mojej branży inaczej wycenia swoje usługi, mamy wolny rynek i swobodę w zawieraniu umów, dlatego ceny sesji zdjęciowej często kształtowane są przez popyt i podaż. 

Rozpiętość cenowa wśród cen za sesje zdjęciową jest ogromna – dlaczego? Jest to zawód, do którego próg wejścia jest dość niski. Czasem ciężko też jest zweryfikować umiejętności i jakość współpracy z fotografem. Osoby, które dopiero wchodzą na rynek często ustalają ceny, które są poniżej granicy opłacalności, tylko po to, żeby nabyć doświadczenie i poeksperymentować, nauczyć się nowych umiejętności. Takie sesje u osób początkujących zaczynają się od 200zł, natomiast u bardziej doświadczonych fotografów jest to od 500zł do 2500zł za sesje zdjeciową. Decydując się na usługę fotografii u osób początkujących bądź świadoma/y tego, że finalny efekt nie jest do końca przewidywalny i jest zależny od nabytego doświadczenia przez fotografa. Jeśli jednak zależy Ci na budżetowej sesji zdjęciowej – może być to dobre rozwiązanie. Jednak uprzedzam, że możesz nie być zadowolona/y z efektów finalnych. Pamiętam, jak kiedyś kupiłam dość tani telefon, bo nie było mnie wtedy stać na droższy. Niestety finalnie po naprawach, straconym czasie oraz tylu straconych nerwach okazało się, że włożyłam w niego tyle samo, co w telefon o znacznie lepszych parametrach. Po prostu mi się to nie opłacało i teraz wiem, żeby inwestować w jakość. To była lekcja na przyszłość, więc pamiętaj, że wybór zawsze należy do Ciebie. 

Niezależnie od wyceniania swojej pracy przez różnych fotografów, cena sesji zdjęciowej zależy też od takich czynników jak

Miejsce sesji zdjęciowej - plener czy studio?

Chcesz zrealizować sesję zdjęciową? Czy jest to plener, a może interesuje Cię studio fotograficzne? Różnicę w realizacji sesji zdjęciowej w tych dwóch miejscach opisałam tutaj, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, po prostu kliknij! Jeśli chodzi wyłącznie o cenę sesji zdjęciowej to miejsce ma znaczenie z tego powodu, że jest to dodatkowy koszt. Sesja plenerowa nie generuje dodatkowych kosztów, chyba, że mówimy o ewentualnym dojeździe na miejsce oddalone od Trójmiasta. Natomiast koszt wynajęcia studia wynosi zazwyczaj od 100zł do 150zł za godzinę, które trzeba doliczyć do ceny sesji zdjęciowej. 

Ilość zdjęć - czyli ile potrzebujesz zdjęć z sesji zdjęciowej

Cena sesji zdjęciowej zależy od ilości zdjęć, jakiej oczekujesz po sesji. Czasem jest tak, że potrzebujesz jednego zdjęcia na stronę internetową do zakładki kontakt, a czasami z 30 zdjęć na social media, żeby mieć co publikować przez kolejne 2-3 miesiące. Naturalnie cena za 3 zdjęcia a 30 jest różna, ponieważ trzeba włożyć więcej pracy w wymyślenie koncepcji zdjęć, przygotowania a także samą obróbkę finalnych fotografii. 

Czy interesują Cię dodatkowe usługi? Fryzjer, makijaż, stylistka?

Zazwyczaj dobry fotograf współpracuje z osobami, które wykonują fryzury, makijaże czy pomagają w doborze stylizacji na sesje zdjęciową. Są to usługi dodatkowo płatne, a z drugiej strony masz pewność, że zdjęcia wyjdą na pewno profesjonalnie. Koszty takiej pojedynczej usługi zazwyczaj oscylują w granicach 200-300zł. 

Rodzaj sesji - czy jest to sesja wizerunkowa, produktowa a może okolicznościowa?

Fotografowie różnie wyceniają konkretny rodzaj sesji zdjęciowej, dlaczego? Wiąże się to z różnym nakładem czasu i pracy przy obróbce zdjęć. Więc naturalnie rozumiesz, że cena za reportaż a wysokie jakościowo zdjęcia produktowe do druku są inne. 

Zbliżając się do końca wyjaśniłam już, od czego zależy cena sesji zdjęciowej i na co należy zwrócić uwagę podczas wertowania ofert fotografów. Ostatnio nawet obliczyłam ile trwa tak naprawdę sesje indywidualna, która w teorii zajmuje godzinę. Jest to w sumie 11h pracy jako fotograf. Jeżeli chcesz poznać moją cene sesji zdjeciowej, przejdź do zakładki oferta i wybierz interesujący Cię rodzaj fotografii. W ofercie poznasz dokładną cenę sesji i to, co w niej otrzymasz. 

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny! Gdybym nadal nie zaspokoiła Twojej ciekawości – napisz do mnie, a chętnie odpowiem na Twoje pytania 🙂 

© Justyna Drewniak wszelkie prawa zastrzeżone