Fotograf Gdańsk

- jak wybrać najlepszego fotografa w Gdańsku

czyli kilka słów o tym, czym kierować się podczas wyboru fotografa na sesje zdjęciową

Jeśli przeglądasz setki stron w poszukiwaniu fotografa dla Ciebie, to ten artykuł jest dla Ciebie! Doskonale rozumiem natłok informacji, osób do wyboru i rozpiętość cenową fotografów, dlatego stworzyłam ten artykuł, żeby maksymalnie ułatwić Ci ten trudny wybór. 

Wybór fotografa na sesje zdjęciową - 3 kluczowe warunki:
portfolio, osobowość, zasady współpracy

Najważniejszą kwestią jest portfolio fotografa. Wejdź na jego stronę/social media i zobacz, czy jego zdjęcia i estetyka Ci się podobają. Zauważ jak operuje światłem, czy podoba Ci się taki efekt. Czy obróbka fotografii Ci odpowiada. Każdy fotograf ma swój styl, niektórzy bardzo mocno retuszują zdjęcia, drudzy ograniczają się do kosmetycznych poprawek a pozostali nie retuszują zdjęć wcale. Dlatego zwróć uwagę na ten aspekt, żebyś później nie był/a zaskoczona/y po oddaniu finalnych zdjęć. Kolejna kwestia to naturalność w fotografii – jeśli podobają Ci się zdjęcia, od których bije naturalność, nie są robione na sztywnym kartonowym tle w garniturze –  wybierz fotografa, u którego ta naturalność jest na pierwszym miejscu. Jeśli jednak lubisz fotografie, które przedstawiają Cię w sposób profesjonalny i nie chcesz za bardzo pokazywać swojej spontaniczności, lepszy będzie wybór fotografa, który robi właśnie takie zdjęcia. W kwestii portfolio warto jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj fotografii, jaką zajmuję się dany fotograf. Jeśli w portfolio ma zdjęcia wyłącznie ślubne, raczej nie pisz do niego z prośbą o wykonanie zdjęć biznesowych. W świecie fotografii, tak samo jak w świecie np. medycyny istnieją specjalizację. Dlatego na przykład fotograf noworodkowy może nie być dobrym wyborem do fotografii wnętrz, bo wymaga to zupełnie innego sprzętu, wiedzy i doświadczenia. Tyle o portfolio fotografa, przejdźmy do jego osobowości!

Jakie cechy ma dobry fotograf? i czy Ci one odpowiadają

Osobowość fotografa to jeden z najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę! Dlaczego? Dlatego, że od tego w dużej mierze zależą efekty waszej współpracy. Wejdź na social media fotografa i zobacz w jaki sposób pracuje. Jeśli pokazuje backstage z sesji, koniecznie zobacz w jaki sposób nawiązuje relacje z Klientem. Czy odpowiada Ci takie zachowanie/ taka energia danej osoby? Zastanów się, czy czułbyś się z takim fotografem na sesji zdjęciowej dobrze i komfortowo. Bez tego żadne zdjęcia nie wyjdą dobrze. Moim sposobem na poznanie, czy dana osoba będzie się ze mną dobrze bawiła na sesji, jest po prostu umówienie się na kawę. Wtedy mamy szansę się poznać, zauważyć wspólne oczekiwania i zdecydować, czy chcemy razem stworzyć coś pięknego, czy raczej nie potrafimy znaleźć wspólnego języka. Do tej pory 100% takich spotkań kończyło się zrealizowaną sesją, natomiast wybór fotografa na sesję zdjęciową należy tylko do Ciebie. 

Zasady współpracy z fotografem o czym trzeba pamiętać

Kiedy zarówno osobowość jak i  portfolio fotografa nam odpowiada, pora zajrzeć do zasad współpracy. Zazwyczaj zasady są opisane w zakładce oferta lub regulamin. Wymienione są tam wszystkie szczegóły oferty, o których każdy Klient powinien wiedzieć. Przejrzyj je dokładnie i zdecyduj, czy to Ci odpowiada. Jeśli nie do końca jest to dla Ciebie odpowiednie masz dwa wyjścia. Albo skontaktuj się z fotografem prywatnie i zapytaj, czy można zmienić niektóre zapisy. Zazwyczaj jest tak, że są to umowne zasady, które w miarę potrzeb dostosowuje się do potrzeb Klienta. Są też takie, które nie są negocjowalne, jak na przykład nie oddawanie nieobrobionych zdjęć Klientowi. Drugą opcją jest szukanie innego fotografa, chociaż moim zdaniem pierwszy wybór jest zdecydowanie lepszy – skoro poświęciłeś już tyle czasu na studiowanie portfolio i tego jak pracuje dany fotograf, warto do niego napisać lub zadzwonić i zapytać o możliwe negocjacje 🙂 

Moim zdaniem to 3 najważniejsze rzeczy w kwestii wyboru fotografa na sesję zdjęciową.

Jeśli uważasz, że o czymś nie wspomniałam, proszę daj mi znać! Dane do kontaktu znajdziesz w zakładce kontakt. Powodzenia!

© Justyna Drewniak wszelkie prawa zastrzeżone